5 książek na temat Agile

5 wybranych książek na temat Agile, które lider powinien znać.

633

Kontynuujemy serię postów na temat książek dla liderów. Jako ostatni temat z serii na warsztat trafia Agile – rozumiany jako szeroko pojęta wiedza dostarczania produktów w metodykach zwinnych.

Poniżej krótki opis pięciu książek z obszaru Agile, które moim zdaniem każdy lider powinien przeczytać. Liczę na wasze komentarze i polecenia innych pozycji, po które warto sięgać. Zapraszam do lektury i komentowania.

Succeeding with Agile: Software Development Using Scrum

Mike Cohn to postać świata Agile, której nie trzeba przedstawiać. Książka Succeeding with Agile: Software Development Using Scrum to jedna z jego najbardziej popularnych pozycji na rynku. Pomimo iż od jej pierwszego wydania minęło już niemal 10 lat, w mojej ocenie wciąż jest to książka, po którą każdy praktyk metod zwinnych powinien sięgnąć.

Autor pokazuje nam, jak należy wdrażać filozofię Agile w organizacji w bardzo konkretny sposób – opisując kluczowe procesy i obszary w ujęciu zmian, które należy zastosować, aby firma jako całość mogła sprawnie wdrażać Scruma lub inne zbliżone sposoby dostarczania oprogramowania.

Z najbardziej istotnych tematów, które autor porusza można wymienić: przechodzenie do nowych ról, budowanie i skalowanie zespołów, praca w zespołach rozproszonych, definiowanie i wdrażanie metryk, raportowanie, nowe cele PMO oraz finalnie – ciągłe doskonalenie w organizacji.

Na koniec chciałbym jeszcze zaznaczyć, że jest to bardziej książka dla menedżerów, którzy stają przed wyzwaniem zmiany organizacyjnej w kierunku adoptowania Agile, aniżeli liderów i członków zespołów projektowych.

Employees prefer to receive different types of information from different people. They prefer to hear messages about why change is needed from someone high up in the organization. The same employees prefer to hear about how the change will affect them personally from their immediate supervisor. 

Jeśli szukasz książki, która wprowadzi Cię w świat Agile na poziomie organizacji i pokaże krok po kroku jak przeorganizować kluczowe aspekty działania firmy, to zdecydowanie sięgnij po Succeeding with Agile.

Zalecane formy:

 

Agile Estimating and Planning

Kolejna książka Mika Cohna, tym razem odpowiednia już dla szerszego grona odbiorców – w mojej ocenie jest to biblia w temacie szacowania i planowania projektów zwinnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż pierwsze wydanie miało miejsce w roku 2005, można śmiało powiedzieć, że zdała egzamin i opisane metody są z sukcesem stosowane także dziś.

Autor pokazuje krok po kroku aspekty planowania projektów i radzenia sobie ze zmianą w trakcie trwania tych projektów. Pokazuje nam: jakie metody szacowania warto stosować, jak podchodzić do priorytetyzowania i dzielenia wymagań oraz jak finalnie planować i monitorować przebieg prac. Jeżeli hasła takie jak story pointy, planning poker czy velocity są Ci obce, to zdecydowanie warto sięgnąć po książkę Cohna.

A key tenet of agile estimating and planning is that we estimate size but derive duration.  

Na czym polega dostarczanie produktów w metodykach zwinnych? Jak podchodzić do planowania i ciągłego dostarczania? Odpowiedź znajdziesz w książce Agile Estimating and Planning

Zalecane formy:

 

Kanban and Scrum – Making Most of Both

Henrik Kniberg to kolejna znana postać świata Agile, między innymi dzięki takim mini-książkom jak tytułowa pozycja.

W Kanban and Scrum – Making Most of Both Kniberg pokazuje na konkretach jak działa Kanban oraz Scrum. Całość opatrzona sporą ilością ilustracji, które wręcz same się tłumaczą i w dużej mierze stanowią o tym, dlaczego tak łatwo przyswaja się treści podawane przez autora. Z lektury dowiemy się, czym różni się Scrum od Kanbana, na czym polega praca w oparciu o reguły każdej z tych metod.

Na koniec warto wspomnieć, że książka jest dostępna online za darmo. 

Jeśli Scrum i/lub Kanban są dla Ciebie czymś nowym, to zdecydowanie polecam książki Kniberga

Zalecane formy:

 

Agile Product Management With Scrum

Książka Romana Pichlera to nieco inna pozycja od wcześniej wymienionych, gdyż skupia się przede wszystkim na roli Product Ownera w Scrumie. Moim zdaniem warto po nią sięgnąć, gdyż pozwoli nam to na zrozumienie perspektywy biznesowej strony tworzenia produktów i zwiększy naszą świadomość na temat codziennej pracy Product Ownera.

Z lektury dowiemy się zarówno o takich podstawach, jak ilość czasu, którą Product Owner powinien przeznaczać na pracę w projekcie, jak również poznamy obowiązki dla tej roli. Autor wyjaśnia także, czym jest rola PO Proxy, z którą mamy często do czynienia w codziennych projektach i pokazuje, jak można szukać innych, lepszych rozwiązań w tym przypadku. Warto także wspomnieć o temacie tworzenia wizji produktu, który także ma swoje miejsce w książce.

Keep your eyes on the results, not the technologies.     

Jeśli szukasz książki, która pokazuje, jak powinien pracować skuteczny Product Onwner, to warto sięgnąć po Agile Product Management with Scrum.

Zalecane formy:

 

Labirynty Scruma

Labirynty Scruma to jedyna polska książka w zestawieniu, autorstwa Jacka Wieczorka. Moim zdaniem jest to bardzo dobre uzupełnienie dla podanych wcześniej lektur.

Jeśli zaczynamy swoją przygodę ze Scrumem lub zbliżonymi metodykami zwinnymi, to powinniśmy najpierw przeczytać książki wyjaśniające zasady, na bazie których te metodyki działają. Gdy już zaczniemy praktykować i pojawią się pierwsze problemy, to z pomocą przychodzi nam książka Labirynty Scruma. Autor podaje liczne przykłady sytuacji, z którymi stykamy się w projektach zwinnych oraz podaje możliwe rozwiązania – całość bazuje na bogatych osobistych doświadczeniach autora w roli zarówno lidera zwinnych zespołów, jak i konsultanta. W mojej ocenie takiej pozycji na naszym rynku brakowało i tym bardziej cieszy fakt, że jest to twórczość prosto z naszego kraju.

„Każdy ma plan, dopóki nie zostanie trafiony” – powiedział Mike Tyson, bokserski mistrz świata wagi ciężkiej. Zespoły Deweloperskie, podobnie jak bokserzy, uczestniczą w złożonej rozgrywce, w której trudno precyzyjnie zaplanować, co się wydarzy. Nie zmienia to faktu, że planowanie jest wartościową czynnością, która eksploruje możliwe ścieżki rozwoju sytuacji podczas Sprintu.     

Jeśli szukasz książki, która pomoże Ci przejść przez problematyczne momenty w pracy w Scrumie, to zdecydowanie sięgnij po poradnik Labirynty Scruma.

Zalecane formy:

 

 

Komentarze
This site is using the Seo Wizard plugin created by http://seo.uk.net/