5 książek na temat ludzkich zachowań

5 wybranych książek na temat ludzkich zachowań, które lider powinien znać.

785

Kontynuujemy serię postów na temat książek dla liderów. Jako trzeci obszar na warsztat trafia analiza ludzkich zachowań.

Poniżej krótki opis pięciu książek na ten temat, które moim zdaniem każdy lider powinien przeczytać.

Liczę na wasze komentarze i polecenia innych pozycji, po które warto sięgać. Zapraszam do lektury i komentowania.

Wywieranie wpływu na ludzi

Jest to jedna z najbardziej popularnych pozycji w zakresie psychologii dla liderów. Cialdini pokazuje wiele przykładów ludzkich zachowań, które możemy zaobserwować niemal każdego dnia. Idealna pozycja do tego, by zdobyć chociaż minimum wiedzy w tym zakresie.

Jako lider niemal na pewno słyszałeś o takich pojęciach jak społeczny dowód słuszności czy reguła wzajemności. To tylko kilka z wielu pojęć, które możesz dokładnie zrozumieć po lekturze książki Cialdiniego.

Chciałbym także zaznaczyć, że jest to książka, która unika teorii typowych dla obszaru manipulowania innymi ludźmi i warto to podkreślić. Zakładam, że jako lider nie szukasz metod na manipulowanie ludźmi i nie jest to Twoim celem.

Podejmując decyzję na temat czegoś lub kogoś, bardzo często opieramy ją nie na całej dostępnej nam informacji, lecz jedynie na jakimś jej pojedynczym fragmencie. Często jest to fragment ważny i dla decyzji istotny, jednak ponieważ jest to tylko jeden, izolowany element, opieranie całej decyzji tylko na nim wystawia nas na niebezpieczeństwo popełniania błędu. Gdy zaś błąd taki zechce wykorzystać jakiś spryciarz, możemy wyjść na kompletnych głupców, albo jeszcze gorzej.     

Jeśli szukasz sprawdzonej książki na temat wpływania na ludzi i tego, jak ktoś może wpływać na Ciebie, to zacznij od lektury Cialdiniego.

Zalecane formy:

  

 

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Dla odmiany (w stosunku do pozycji Cialdiniego) Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym to obszerne kompendium wiedzy na temat ludzkich zachowań. Ilość przeprowadzonych badań robi spore wrażenie i przyswojenie wszystkich wniosków może być trudne – moim zdaniem jest to książka, którą należy przeczytać raz w całości, a potem sięgać od czasu do czasu i przyswajać z większą dokładnością zaprezentowaną wiedzę. Jako minimum warto zapamiętać dwa tryby funkcjonowania człowieka – szybki i wolny. Już sama świadomość tego pozwoli nam podejmować lepsze decyzje w sytuacjach, gdy będzie to nam potrzebne.

Ludzie reagują niechęcią na ryzyko, kiedy w grę wchodzi zysk, za to stają się skłonni do ryzyka, kiedy w grę wchodzi strata.     

Jeśli szukasz rzetelnej i na swój sposób odkrywczej wiedzy na temat ludzkich zachowań, to lektura Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym zapewni Ci to w stu procentach.

Zalecane formy:

 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Z kilku książek, które napisał Daniel Carniege, ta cieszy się największą popularnością po dzień dzisiejszy (pierwsze wydanie w 1936 r.). Książka ta pokazuje, czego ludzie pragną, jakie mają potrzeby i w jaki sposób możemy tę wiedzę wykorzystać w praktyce w każdym aspekcie naszego życia. Wszystkie zasady omówione przez autora są podparte przykładami, co bardzo ułatwia przyswajanie treści. Dodatkowo każdy rozdział kończy się podkreśleniem, jakiej zasady dotyczył.

Jeśli z tej lektury nauczysz się tylko jednego – umiejętności przyjmowania punktu widzenia innych ludzi i patrzenia na rzeczy ich oczami – jeśli wyniesiesz z lektury tylko tę jedną rzecz, może ona łatwo stać sie kamieniem węgielnym pod budowę twojego nowego życia.

Jeśli szukasz książki, która w bardzo przystępny sposób pokaże Ci, jak budować zdrowe relacje z innymi ludźmi i jak zmieniać siebie, to zacznij od lektury Craniege’a.

Zalecane formy:

  

Siła nawyku

Książka ta powinna być traktowana jako minimum dla każdego lidera w temacie nawyków – pokazuje czym są nawyki (zarówno dobre, jak i złe), w jaki sposób się kształtują, jak można je zmienić. Autor omawia nawyki nie tylko w wymiarze pojedynczej osoby, ale wręcz całych organizacji i społeczeństw.

Bardzo ciekawym konceptem jest spojrzenie na organizacje jak na zbiór nawyków wykonywanych każdego dnia. Jeśli chcemy zmienić coś w sobie bądź innych osobach, zdecydowanie powinniśmy poznać najpierw podstawy, o których mówi Duhig.

Nie możesz wyplenić złego nawyku, możesz go jedynie zastąpić przez inny nawyk.    

Jeśli szukasz sprawdzonej wiedzy na temat nawyków i sposób ich zmienienia, to zacznij od  Siły nawyku. To solidna dawka podstaw, z którymi możesz ruszyć dalej.

Zalecane formy:

  

 

Analiza transakcyjna dzisiaj

Książka ta to najlepsze na polskim rynku opracowanie wprowadzające w tajniki analizy transakcyjnej. Autorzy w pierwszej części książki wyjaśniają trzy stany Ja (Rodzic, Dorosły, Dziecko) i pokazują, jak je rozróżniać. Następnie omawiają zagadnienie transakcji (w tym gier). Finalnie bardzo szczegółowo omówiony jest temat skryptów życiowych.

Całość opatrzona jest w ćwiczenia pozwalające doświadczyć teorii na rzeczywistych przykładach.

Książka ta nie jest pisana typowo pod ludzi biznesu, raczej należy traktować ją jako podręcznik dla osób, które zamierzają zdobyć szerszą wiedzę w dziedzinie analizy transakcyjnej. Mimo to, warto po nią sięgnąć i jeśli z całej lektury nauczymy się rozpoznawać stany ja i drivery naszych zachowań, to nawet ta wiedza będzie przydatna w codziennym życiu lidera

Badanie strukturalizacji czasu zebrań może wykazać, że polegają one w większości na rozrywce i niewiele się podczas nich dzieje. Gry prawdopodobnie są największą stratą czasu i zasobów ludzkich w organizacjach. Ludzie często uciekają się do gier przy wysokim poziomie stresu, gdy czują się znudzeni, niedocenieni lub gdy praca w organizacji stanowi dla nich zbyt małe wyzwanie. Zmiana schematów dotyczących znaków rozpoznania, a także stawianie pozytywnych wyzwań może zdziałać cuda, eliminując gry i zwiększając produktywność oraz poprawiając pracę zespołową. Procedury AT dotyczące zawierania kontraktu mogą także pomóc skierować energię organizacji w stronę konstruktywnego działania zamiast ku realizacji ukrytych celów.     

Jeśli wśród wielu teorii badania osobowości szukasz czegoś sprawdzonego przez praktyków, to warto zainteresować się tematem analizy transakcyjnej. Moim zdaniem pozwoli Ci to naprawdę poznać samego siebie oraz przyczyny zachowań innych ludzi.

Zalecane formy:

  

Komentarze
This site is using the Seo Wizard plugin created by http://seo.uk.net/