5 książek na temat przywództwa

5 wybranych książek na temat przywództwa, które lider powinien znać.

1 026

Rozpoczynamy serię postów na temat książek dla liderów. Jako pierwszy obszar na warsztat trafia Przywództwo.

Poniżej krótki opis pięciu książek na temat przywództwa, które moim zdaniem każdy lider powinien przeczytać. Liczę na wasze komentarze i polecenia innych pozycji, po które warto sięgać. Zapraszam do lektury i komentowania.

Psychologia szefa 1. Szef to zawód

Przyznam szczerze, że nie byłem pewien, czy warto sięgać po tę książkę. Miałem obawy, że będzie to opis zawodu szefa z korporacji, oparty o zachodnie wzorce sprzed wielu lat. Tymczasem książka ta jest naprawdę wartościowa i choć mocno skupiona na polskich realiach (co dla jednych może być zaletą, dla innych, pracujących w środowiskach międzynarodowych, nieco mniej), to jednak opisuje bardzo trafnie rolę szefa i relacje liderów w zespołach. Autorzy pokazują na realnych przykładach, jak prowadzić określone typy rozmów (np. na odejście osoby z firmy czy przekazywanie feedbacku), uprzednio wskazując na elementy teorii, które za pokazanymi podejściami stoją. Zwracają przy tym uwagę na typowe błędy, które popełnia większość z nas. Co więcej, dowiadujemy się także, jak prowadzić negocjacje, na czym polega rola mediatora, w jaki sposób możemy prowadzić coaching czy skutecznie porozumiewać się w swojej organizacji.

Gotowość do negocjacji i umiejętność ich przeprowadzenia to jedna z najważniejszych spraw w szefowaniu i motywowaniu współpracowników. Szef nie musi zajmować się rozwiązywaniem problemów, wobec których stają podwładni. Szef powinien te problemy rozumieć, aby pomagać podwładnym w ich nazywaniu i rozwiązywaniu.     

Jeśli szukasz praktycznego poradnika, z którego możesz niemal od razu skorzystać w praktyce w pracy lidera, to sięgnij po „Psychologię szefa 1”.

Zalecane formy:

 

Complex Adaptive Leadership

O samej teorii złożoności i jej wpływowi na zarządzanie mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja napisać. Niemniej już teraz polecam książkę „Complex Adaptive Leadership”, po którą sam sięgnąłem pod wpływem szkolenia z jej autorem (Nick Obolensky), w którym miałem przyjemność uczestniczyć na Scrum Days 2015. Obolensky pokazuje nam, jak w naszych czasach należy patrzyć na przywództwo i co to dla nas liderów oznacza. W mojej ocenie książka nie wymaga znajomości teorii chaosu, przedstawia pewne niezbędne podstawy i następnie wyjaśnia ideę zarządzania w dzisiejszych i przyszłych czasach.

Complexity science shows that under seemingly simple things there is a complex dynamical system at play.

Jeśli chcesz wiedzieć, czym są teorie chaosu w zarządzaniu i w jaki sposób wskazują one nam drogę do innego podejścia do zarządzania, to ta książka bardzo płynnie wprowadzi Cię w temat.

Zalecane formy: 

 

Liderzy jedzą na końcu

Pełny tytuł: Liderzy jedzą na końcu. Dlaczego niektóre zespoły potrafią świetnie współpracować, a inne nie.

Sinek pokazuje nam, że nie można patrzeć na nowoczesne organizacje bez spojrzenia na każdego człowieka z osobna. O ile Carnegie w „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” pokazuje, jak można zrozumieć drugą osobę i pozwolić jej poczuć się ważną i szanowaną, o tyle Sinek pokazuje, dlaczego ludzie mają pewne potrzeby, jak działa motywacja wewnętrzna i jak samopoczucie każdej osoby wpływa na wyniki całej organizacji.  To pozycja obowiązkowa dla każdego lidera, gdyż pokazuje wyraźnie, jak wielką odpowiedzialność mają liderzy, jakie oczekiwania stawiane są liderom i jak mogą je spełniać.

Nie da się bezpośrednio motywować innych. Nasza motywacja zależy od chemicznych bodźców w naszych organizmach. Jest ona funkcją naszego pragnienia, by powtarzać zachowania, dzięki którym czujemy się dobrze lub unikamy stresu i cierpienia. Jedyne, co da się zrobić, to stworzyć środowisko, w którym odpowiednie hormony są wyzwalane z właściwych powodów. Gdy odpowiednio zorganizujemy środowisko i stworzymy kulturę przedsiębiorstwa sprzyjającą naturalnym skłonnościom istoty ludzkiej, uzyskamy samodzielnie motywująca się grupę osób.

Jeśli szukasz książki, która wyjaśnia bardzo precyzyjnie czym jest motywacja i jak wpływa ona na wyniki organizacji, to warto sięgać po lektury Sinka.

Zalecane formy:

   

 

Ósmy nawyk

W „7 nawykach skutecznego działania” Covey pokazuje nam, jak być efektywnym w życiu. W „Ósmym nawyku” zwraca uwagę na aspekt samoświadomości jako kroku niezbędnego do tego, by zmieniać innych. Covey definiuje nowy paradygmat człowieka jako całości i pokazuje nam, co z tego podejścia dla liderów wynika. O ile pierwsza książka Coveya skupiona jest bardziej na tym, jak być produktywnym, o tyle ta bardziej pokazuje nam, jak być skutecznym liderem w naszych czasach.

Only the disciplined are truly free. The undisciplined are slaves to moods, appetites and passions.

 

Jeśli szukasz książki, która pokazuje, jak zmieniał się obraz postrzegania człowieka, budowania swojej samoświadomości i następnie skutecznego wpływania na otoczenie wokół Ciebie, to „Ósmy nawyk” zaspokoi Twoje potrzeby.

Zalecane formy:

   

 

 

Jednominutowy menedżer i przywództwo

Jednominutowy menedżer to cała seria praktycznych wskazówek dla liderów i w temacie przywództwa warto sięgnąć po jedną z nich. Tym razem Ken Blanchard zaprosił do współpracy Drea i Patricię Zigarmi, którzy od lat w praktyce stosują ideę przywództwa sytuacyjnego. Książka ta ma formę krótkiego wprowadzenia do tej koncepcji i zbudowana jest w oparciu o praktyczne przykłady stosowania poszczególnych stylów przywództwa w zależności od sytuacji. Moim zdaniem każdy lider IT powinien sięgnąć po tę książkę, gdyż idea stosowania różnych stylów w zależności od konkretnej osoby może się bardzo dobrze sprawdzić przy budowaniu samoorganizujących się zespołów.

Każdy dysponuje potencjałem osiągania dobrych wyników, niektórym ludziom trzeba tylko trochę pomóc w drodze.

Jeśli szukasz książki na temat przywództwa sytuacyjnego, chciałbyś poznać ten temat na ogólnym poziomie, zanim zdecydujesz się go zgłębiać dalej, to ta książka jest dobrym wyborem dla Ciebie.

Zalecane formy:

   

 

Image credit: (c) Pixabay 

Komentarze
This site is using the Seo Wizard plugin created by http://seo.uk.net/