7 powodów, dla których Slack po prostu daje radę!

5 627

Paweł pisał ostatnio o Syndromie Mail Managera i jego sposobie na ograniczenie czasu pracy ze skrzynką pocztową. Pewnie część jego problemów by zniknęła, gdyby tylko używał w swoim projekcie / organizacji sprytnego rozwiązania, jakim jest Slack.

Slack to narzędzie, które jest obecne na rynku kilkanaście miesięcy (swój oficjalny debiut miało 12 lutego 2014 roku) i które dzięki swojej prostocie i intuicyjności bardzo szybko zaskarbiło sobie przychylność wielkich tego świata – ze Slacka korzystają tacy giganci, jak eBay, Spotify, Sony, Google, Apple, czy Microsoft (co ciekawe – Microsoft przecież posiada Yammera 🙂 ).

Nazwać Slacka „bardzo przemyślanym komunikatorem”, to tak, jakby nazwać Porsche po prostu „bardzo szybkim samochodem”. Slack to nie tylko komunikator. To także, a może przede wszystkim, narzędzie, które usprawnia komunikację wewnątrz grupy.

Poniżej opiszę kilka przykładów, dla których dla mnie Slack jest jedynym słusznym wyborem w swojej grupie na dziś.

1. Transparentność i komunikacja – czyli mniej maili, a wszystko dostępne dla każdego

Jednym z głównych powodów, dla których warto przejść na Slacka jest ograniczenie komunikacji mailowej. Jeśli mam być szczerym, to Slack pozwolił w moim przypadku na całkowite zaprzestanie korzystania z innych komunikatorów, a od początku istnienia projektu dostałem JEDEN mail projektowy. Cała reszta komunikacji odbywała się na Slacku. Wszystko w jednym miejscu.

Okno główne programu
Okno główne programu

2. Kanały, grupy, wiadomości prywatne…

Ile razy się zdarzyło, że dostaliśmy maila, który nie miał być wysłany do nas lub część osób zaangażowania w prace, nie była do niego dołączona? Mi zdarzało się to notorycznie.
Na Slacku można stworzyć kanał, gdzie każdy zaangażowany w daną prace, może swobodnie dyskutować. Świetne rozwiązanie – cała dyskusja w jednym miejscu! Jeśli istnieje potrzeba bardziej prywatnej dyskusji, można stworzyć grupę, gdzie zaproszona zostanie tylko część zespołu, lub napisać bezpośrednią wiadomość prywatną, tak jak na Skype, Lync, czy Google Talks.
Zdarza się również, że wiadomość email ginie w gąszczu innych, przez co nadawca czeka na odpowiedź, która długo nie nadchodzi (lub nigdy nie nadejdzie). Na Slacku można wołać pojedynczych użytkowników nawet całe grupy korzystając z prefixu @. Mała rzecz, a cieszy…

3. …a wszystko dostępne z poziomu jednej wyszukiwarki

Największym problemem większości komunikatorów jest wyszukiwanie, które zwyczajnie działa tylko w zakresie pojedynczego wątku. Nawet, jeśli już wiadomo, czego szukać, to i tak jest to problematyczne. Szukanie wewnątrz skrzynki pocztowej pozostawię bez komentarza.
Slack ma bardzo fajną wyszukiwarkę, która pozwala dowolnie zmieniać zakres wyszukania dostosowując wyniki do naszych potrzeb.

Wyszukiwarka
Wyszukiwarka Slacka

4. Dzielenie się fragmentami kodu banalnie proste

Kolejnym udogodnieniem, jakie oferuje Slack, to Snippety. Dzielenie się kodem jest banalnie proste, a dodatkowo wszystkie snippety zapisywane są w Slacku w osobnym miejscu, dzięki czemu nawet powrót do nich po czasie nie sprawia żadnych problemów. Snippety, podobnie jak inne załączniki, mogą być okraszone stosownymi komentarzami, dzięki czemu nasza komunikacja staje się jeszcze bardziej uporządkowana.

Przykładowy Snippet
Przykładowy Snippet

5. Integracja – integracja wszędzie

integracja
Jedną z największych sił i zalet Slacka są integracje. Na pewno każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie – od prostych integratorów dla notyfikacji z Trello, Jiry, Bitbucketa, SVNa, Githuba, RSS,… po bardziej skomplikowane, jak skaner dokumentów, wideokonferencje, czy dodatkowe miejsce na dokumenty. Na chwilę obecną Slack posiada 77 zdefiniowanych integratorów oraz daje możliwość pisania własnych używając bota, API, kolejek SQS, czy WebHooks (jest ich także 7 – przypadek? 😉 )

Slackbot - przykład użycia
Slackbot – przykład użycia

6. Jesteś dostępny – gdziekolwiek chcesz

Slack to nie tylko aplikacja internetowa. To także szereg aplikacji przeznaczonych na różne systemy – Windows, Mac OS X, czy systemy mobilne – Android oraz iOS. Do pełni szczęścia brakuje niestety Windows Phone’a, jednak aplikacja jest już w trakcie przygotowywania i w tej chwili trwają jej beta-testy. Aplikacje te oferują identyczne możliwości, jak aplikacja webowa, a także wspierają notyfikacje, dzięki którym korzystanie ze Slacka jest jeszcze przyjemniejsze.

Aplikacje dedykowane pod różne systemy
Aplikacje dedykowane pod różne systemy

7. A to wszystko za darmo!

Slack jest narzędziem darmowym. Oczywiście w tej wersji występują pewne ograniczenia, jednak nie są one dużym kłopotem. Największym problemem jest możliwość użycia tylko 5 integratorów na raz – porównując to do ogromnego wyboru integratorów, może pojawić się pewny niesmak. Ja jednak nie dotarłem jeszcze do momentu, gdy wersja darmowa byłaby zbyt ograniczona, więc na temat wersji płatnych trudno mi się powiedzieć. Najlepiej samemu sprawdzić na https://scrabble.slack.com/pricing.

Podsumowanie

Slack to bardzo dobre narzędzie, które wspomaga komunikację na poziomie dotychczas niedostępnym. Przejście na Slacka jest bezproblemowe i już po kilku chwilach zespół zaczyna doceniać tę zmianę.
Sam Slack w swojej krótkiej historii nie przestrzegł się kilku problemów z bezpieczeństwem danych. Swego czasu publicznie dostępne były nazwy grup istniejących na Slacku, czy spory wyciek danych użytkowników (po którym wprowadzona została dwustopniowa autentykacja). Slack do swoich kłopotów podchodzi bardzo uczciwie szybko reagując na każde zgłoszenie.

Zapłacili nawet nagrodę za emotkę hamburgera, gdzie dostrzec można było ser. Nie tylko zapłacili – wykonali rzeczową analizę (patrz poniżej)! To tylko pokazuje, że potrafią pochylić się nad każdym, nawet najbardziej błahym problemem.

Slack - "krytyczny błąd sera"
Slack – „krytyczny” błąd sera (źródło: http://niebezpiecznik.pl/)
Komentarze
This site is using the Seo Wizard plugin created by http://seo.uk.net/