8 cech dobrego lidera

241

Niemal dwa lata temu w grudniowym wydaniu magazynu Harvard Business Review ukazał się bardzo ciekawy artykuł na temat roli managerów w Google oraz oczekiwań inżynierów wobec osób na tych stanowiskach.

Okazało się, że inżynierowie w pierwszej kolejności nie tolerują mikrozarządzania, jednocześnie bardzo potrzebują wsparcia w obszarze rozwoju oraz kariery i właśnie tym aspektem w szczególności powinni zajmować się liderzy.

Dalsze badania (realizowane poprzez różne eksperymenty) wykazały już nieco bardziej szczegółowo, że najlepsi managerowie w Google to osoby o następujących cechach (kolejność od najważniejszej do najmniej ważnej):

  1. Good Coach
  2. Empowers the team and does not micromanage
  3. Express interest in and concern for team members’ success and personal well-being
  4. Is productive and results-oriented
  5. Is a good communicator – listens and shares information
  6. Helps with career development
  7. Has a clear vision and strategy for the team
  8. Has key technical skills that help him or her advise the team​​

Inżynierowie cenią wobec tego osoby, które mają doświadczenie związane z wytwarzaniem oprogramowania (technical skills), ale nie jest to kluczowa cecha. Zdecydowanie wyżej są umiejętności miękkie oraz rzeczywiste wsparcie dla każdej osoby z zespołu.

W wyniku tych analiz Google wie, jakich managerów im potrzeba oraz jakie obszary pracy i postawy należy mierzyć. Każdy manager jest oceniany przez swój zespół i następnie wraz z swoim przełożonym w oparciu o zebrane dane planują działania rozwojowe.

W moje ocenie możemy przyjąć, że wnioski z tego artykułu dotyczą nie tylko inżynierów, ale duże szerszej grupy osób, której praca polega na tworzeniu, przekładaniu swojego potencjału na realizację konkretnych rozwiązań (praca twórcza). Uważam również, że każda organizacja musi sama sobie odpowiedzieć na pytanie, jakich liderów potrzebuje, a następnie wdrożyć mechanizmy (np. feedback dla liderów od zespołów), które zapewnią, że te oczekiwania będą spełniane.

 

Image credit: (c) photosteve101, Creative Commons 2.0

Komentarze
This site is using the Seo Wizard plugin created by http://seo.uk.net/