Agile Silesia #10

34

Dziesiąte spotkanie Agile Silesia już za nami. Mieliśmy aż trzy wystąpienia, każde w nieco innym temacie.

Kasjan Kotynia – Mój PO nie zna odpowiedzi na pytania teamu!

IMG_0236

Rozpoczął Kasjan Kotynia, który w oparciu o swoje doświadczenia w dużym, kilkuletnim projekcie, opowiadał o tym, jak można wspierać Product Ownera (PO) w jego pracy. Zwrócił uwagę, że PO też się wdraża w projekt, że czasem jest to dla niego nowa rola, że ma sporo spraw biznesowych do rozwiązania, często spędza całe dnie na delegacjach i rozmowach z klientami / użytkownikami. Ważne, żeby zespoły, organizacja i sami Scrum Masterzy mieli tego świadomość i wspierali PO – ustalali sposób, w jaki można się najefektywniej komunikować, minimalizować momenty braku dostępu do PO. Bywa też tak, że PO nie zna od razu odpowiedzi na wszystkie nasze pytania i musi jej poszukać. Czasem możemy mu w tym pomóc jako zespół deweloperski, a czasem odpowiedź leży po stronie biznesu i PO musi się najpierw rozeznać, zanim do nas wróci z konkretnymi danymi. Prezentacja Kasjana dostępna jest tutaj.

Dobry Scrum Master = Dobry Zespół Scrumowy?… czyli o samoorganizacji słów kilka

IMG_0251

Drugim prelegentem był Daniel Wicher, którego możecie już znać z poprzednich wystąpień bądź też postów na www.okiemlidera.pl lub blogu FP. W swoim wystąpieniu Daniel przedstawił nam etapy rozwoju zespołów scrumowych:

as_teams

Następnie omówił etapy rozwoju dla Scrum Mastera:

as_sm

Daniel opowiedział o każdym z tych etapów oraz o tym, jakie są kroki przejścia do kolejnych wyższych poziomów. Przygotował także macierz dopasowania poszczególnych poziomów zespołów do wybranych rodzajów Scrum Masterów, gdzie pokazał, jak dane zestawienie może zadziałać. Prezentacja Daniela dostępna jest tutaj.

Tomasz Włodarek – Skalowanie Scruma

IMG_0272

Ostatnie wystąpienie dotyczyło tematu skalowania w Agile. Tomek Włodarek bardzo sensownie podszedł do zagadnienia i starał się nam pokazać, że skalowanie nie jest łatwe i być może są inne sposoby na rozwiązanie naszych problemów.

Tomek wskazał dwie kluczowe przeszkody w skalowaniu: Komunikacja i Zależności. Przypomniał o liczbie Dunbara, która mówi, że przeciętnie człowiek jest w stanie utrzymać relacje z maksymalnie 150 osobami. Zwrócił także uwagę na prawo Conway’a, które mówi, że projektowane systemy odzwierciedlają strukturę komunikacji w organizacji. Często działa to także odwrotnie – zespoły próbują się przypasować pod powiązania systemu. Jest to o tyle istotne, że przy skalowaniu powinniśmy unikać zależności, minimalizować je wszędzie, gdzie tylko się da i uważać, żeby przypadkiem nie podzielić systemu zgodnie z strukturą organizacji, zwłaszcza, jeśli ma ona wiele zawiłych połączeń i powiązań między sobą…Cytując Tomka:

Zależności są złe.

Na koniec Tomek przedstawił nam ideę Nexusa, który opiera się na Scrumie i mówi nam, jak można stosować Scruma do skalowania. To, co warto zapamiętać to słowo INTEGRACJA – żeby skalowanie dobrze działało, to najważniejsza jest ciągła integracja na każdym poziomie, upewnianie się, że dostarczamy konkretny i widoczny inkrement, realną wartość dla użytkowników po sprincie.

Integracja w skalowaniu Scruma jest kluczowa.

Słowo podsumowania

Moim zdaniem warto było przyjść na dziesiąte spotkanie Agile Silesia, każde z wystąpień dało realną wartość i co ważne, opierało się na rzeczywistych doświadczeniach w projektach, codziennej pracy nad dostarczaniem oprogramowania. Pozytywnego wrażenie nie popsuł nawet mikrofon, do którego nie wolno mówić D i P;)

 

Komentarze
This site is using the Seo Wizard plugin created by http://seo.uk.net/