Agile Silesia #8

12

10-go lutego w Katowicach odbyło się ósme spotkanie Agile Silesia. Mieliśmy okazję wysłuchać dwóch interesujących prelekcji. W roli prelegentów wystąpili Artur Nowak oraz Beata Nowakowska.

arturnowak

Artur sporą część swojego życia zawodowego spędził w branży motoryzacyjnej, z naciskiem na zakłady produkujące samochody. To doświadczenie pozwoliło mu poznać dogłębnie filozofię Lean, a jako że zajmował i wciąż zajmuje się także tworzeniem oprogramowania, to miał okazje porównać oba podejścia (Agile vs Lean).

Na wstępie Artur przypomniał wszystkim zwięźle historię Lean Manufacturing, a następnie w oparciu o konkretne metody stosowania Lean szukał podobieństw i przeciwieństw do Agile.

W swoich poszukiwaniach Artur zwrócił uwagę na rozróżnienie między cyklem a taktem. W produkcji celem jest takie dobranie cyklu, by trafiać w takt. Gdy cykl jest dłuższy, mamy opóźnienie (ktoś za długo wykonuje swoją pracę), gdy cykl jest krótszy, mamy przestój (nic nie robimy i czas jest marnowany). Podejście to Artur porównał do stosowania wykresów spalania w Scrumie, gdzie zespół także rysuje idealną krzywą wg której stara się spalać kolejne punkty. Przy tej okazji warto wspomnieć, że idea taktów także zostało przyjęte w świecie IT, chociażby do szacowania  opartego o metodę Monte Carlo.

Kolejną kwestią, którą Artur poruszył to temat jakości. W przypadku Lean mówimy o jakości integralnej (człowiek, maszyna, materiał, metoda). Zdaniem Artura w przypadku Agile nie możemy mówić o takiej jakości. W mojej ocenie istotnie produkcja samochodów różni się od tworzenia oprogramowania – w pierwszym przypadku mówimy o powtarzalnym procesie, w drugim o procesie ciągłego uczenia się. W obu jakość jest ważna, ale rzeczywiście oznacza jednak co innego.

 

Nie przyjmuj – nie produkuj – nie wysyłaj defektów

 

Przy okazji tematu jakości Artur wspomniał o systemie Andon – nie przyjmuj – nie produkuj – nie wysyłaj defektów. W skrócie – każdy ma dbać o jakość i jak tylko zauważymy odstępstwo od normy, to należy zgłosić to swojemu liderowi. Ten, mając doświadczenie, podejmuje decyzje i w ostateczności może sięgnąć po rozwiązanie krytyczne – zatrzymanie produkcji przez pociągnięcie linki Andon. Tutaj zwrócę tylko uwagę, że świat tworzenia oprogramowania to pojęcie także zaadoptował do swoich potrzeb (Andon lights stosowane w Scrumbanie).

Prezentacja Artura dostępna jest na slideshare.

 

Na koniec Artur wspomniał o swoim projekcie Mindwideweb – jeśli ktoś poszukuje aplikacji wspierającej procesy uczenia się / zapamiętywania, to warto zajrzeć.

Sama prezentacja zajęła trochę dłużej niż planowano, ale raczej nikomu to nie przeszkadzało, bo kto nie lubi rozmawiać o samochodach;)

 

bnowakowska

Beata jest Coachem oraz Scrum Masterem. W swojej pracy stara się łączyć obie te role i korzystać z kompetencji coachingowych dla zwiększania możliwości swojego zespołu.

Na wstępie Beata wyjaśniła pochodzenia słowa coach. Zainteresowanych odsyłam po szczegóły do wikipedii. Następnie opowiedziała o najważniejszych założeniach w pracy coacha. Określenie, które mi zapadło w pamięci i dobrze opisuje tę rolę to „wspieranie drugiej osoby w poskładaniu puzzli razem”. Osoba coachowana sama wypracowuje rozwiązanie, osiąga swój cel, a coach ma jej tylko pomóc ułożyć wszystkie elementy układanki.

Z ważnych założeń dla pracy coacha warto zapamiętać:

  • nie stosujemy parafrazy, zamiast tego echo (powtarzamy słowa klienta)
  • unikamy pytań zamkniętych (czy, dlaczego)
  • aa, ee, yhy – unikajmy tego

 

Celem coacha jest stworzenie odpowiedniej atmosfery, która sprzyja twórczemu myśleniu coachowanego

 

Beata wyjaśniła, że celem coacha jest stworzenie odpowiedniej atmosfery, która sprzyja twórczemu myśleniu coachowanego (być z klientem, wytworzyć zaufanie, kopiować zachowania klienta) oraz skupieniu swojej uwagi na tworzeniu jak największej ilości dobrych pytań.

Od siebie dodam, że jeśli macie możliwość korzystanie z coachingu, to warto spróbować. Coachowie to osoby naprawdę dobrze przygotowane do tej roli i ja osobiście cieszę się, że mam w swojej firmie możliwość korzystania z coachingu.

 

Słowem podsumowania

Uważam, że ósme spotkanie Agile Silesia było wartościowe i cieszę się, że kolejne osoby z naszego regionu chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Prezentacja Artura przybliżyła mi ideę Lean w kontekście miejsca jej źródła, czyli samej produkcji. Mam jednocześnie wrażenie, że Artur nie miał okazji spotkać się z szerszym zastosowaniem Lean w świecie tworzenia oprogramowania i postrzega zwinne podejście tylko przez pryzmat pewnych, znanych mu doświadczeń.

Prezentacja Beaty przybliżyła definicję coachingu i zawierała kilka ważnych praktycznych porad.  Zabrakło mi natomiast bardziej precyzyjnego powiązania roli coacha i Scrum Mastera i odebrałem prezentację jako dwie, bardzo luźno ze sobą powiązane części.

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!


Drogi Czytelniku – jeśli dotarłeś do tego miejsca i zainteresował Cię ten tekst, to zachęcam do udostępniania go swoim znajomym. Możesz użyć poniższych ikon albo przesłać ten link. Dziękuję:)

Komentarze
This site is using the Seo Wizard plugin created by http://seo.uk.net/