Blinkist i Mentorbox czyli jak czytać jeszcze więcej?

Blinkist i Mentorbox - jak dzięki tym usługom czytać jeszcze więcej?

4 908

Nieco ponad rok temu pisałem o swoich doświadczeniach związanych z optymalnym podejściem do czytania. W ramach krótkiego przypomnienia: opisałem swój sposób gromadzenia informacji o przeczytanych książkach, możliwościach w obszarze gromadzenia notatek z tych lektur oraz nowych kanałach „czytania” takich jak ebooki czy książki audio.

Dziś chciałbym opowiedzieć o kolejnym usprawnieniu, które wdrożyłem zarówno sam u siebie (Blinkist), jak i wdziałem u innych osób (Mentorbox). Oba rozwiązania sprowadzają się do tego samego – mają na celu przekazanie kluczowych wniosków z książek tak, abyśmy mogli w tym samym czasie przyswoić więcej informacji niż w ramach tradycjnego podejścia do czytania.

 

Mentorbox

Mentorbox opiera się na bezpośrednim przekazie od autorów książek, którzy sami swoimi słowami opowiadają o tym, co zawiera książka, jakie jest jej przesłanie, na co zwrócić uwagę.

mentorbox

Następnie możemy odsłuchać wskazówek opracowanych przez Mentorbox we współpracy z autorami książek, które powinny ukierunkować nas na najbardziej kluczowe wnioski / lekcje z lektury.

Trzecim elementem jest dostęp do jednostronicowego podsumowania tego, czego się nauczyliśmy i finalnie część czwarta – możliwość wymiany wiedzy, kontaktu z autorami podczas sesji na żywo (dodatkowo płatne).

Można powiedzieć, że Mentorbox to coś więcej niż zwykłe podsumowanie książki, to bardziej sposób nauki i utrwalania wiedzy.

 

Co jeszcze warto wiedzieć:

  • Liczba książek w systemie: Brak informacji.
  • Koszt: Aktualnie możemy sprawdzić Mentorbox za darmo przez 3 dni lub kupić płatny abonament 7$ miesięcznie lub 59$ rocznie.
  • Wsparcie języka polskiego:Brak

 

Blinkist

Alternatywnym rozwiązaniem dla Mentorbox jest Blinkist, który opiera się na streszczaniu książek i przekazywaniu najbardziej kluczowych kwestii w formie podsumowań.

blinkist

Co ważne, Blinkist umożliwia nam dostęp do danych na kilka sposobów:

  • Wersja audio – możemy odsłuchiwać podsumowań w wersji audio bezpośrednio z aplikacji Blinkist.
  • Wersja online – możemy czytać podsumowania w aplikacji mobilnej Blinkist, a także bezpośrednio z aplikacji webowej.
  • Wersja ebook – możemy przesłać nasze podsumowanie w formacie mobi na naszego kindle’a.

Czy Blinkist się sprawdza?

Po rocznym używaniu Blinkista (zakupiony przy okazji Black Friday 2017 za połowę ceny) mogę podsumować, jak dla mnie sprawdza się to rozwiązanie. Chciałbym spojrzeć tutaj na sprawę z dwóch perspektyw: efektywność oraz jakość.

Efektywność

Blinkist pozwala nam bardzo szybko sprawdzić, czy warto sięgać po pełną wersję danej książki. Przeczytanie podsumowania zajmuje nam do 15 minut i jest to dobra inwestycja czasu – dzięki niej wiemy, czy warto wydać pieniądze na zakup nowej lektury oraz czy warto poświęcać więcej czasu na czytanie całości.

Jednocześnie Blinkist często okazał się dla mnie wystarczającym źródłem informacji oraz wniosków – dla kilku książek podsumowanie sprawiło, że nabyłem pełne wersje, zaś dla większości samo podsumowanie było wystarczające – nie przekonało mnie do czytania całej książki, ale też miało w sobie wartość, szybko nabyłem nową wiedzę.

Jakość

Blinkist sprawdza się u mnie także bardzo dobrze jako uzupełnienie moich własnych notek – dla tych książek, artykułów czy audiobooków, które miałem okazję przeczytać lub wysłuchać, często sięgam po ich podsumowanie na Blinkist i zawsze znajduję kilka kwestii, które sam pominąłem lub zbyt niedokładnie opisałem.

Od czasu do czasu zdarza się także, że używam podsumowania z Blinkist, aby sobie przypomnieć jakiś temat, wniosek, podejście do tematu. W połączeniu z moim systemem notatek dość szybko jestem w stanie odnaleźć to, czego szukam.

Warto także wspomnieć, że w ramach subskrypcji mamy dostęp do społeczności na facebooku, która jest dosyć aktywna, ludzie pytają o książki warte polecenia, zgłaszają nowe książki do dodania i działa to całkiem sprawnie.

 

Co jeszcze warto wiedzieć:

  • Liczba książek w systemie: ponad 2500 (listopad 2018)
  • Koszt: Aktualnie możemy sprawdzić Blinkist za darmo przez 7 dni lub kupić płatny abonament za 79$ rocznie. Warto także śledzić promocje, które od czasu do czasu się pojawiają.
  • Wsparcie języka polskiego:Brak.

 

Kilka słów podsumowania

Usługi takie jak Blinkist czy Mentorbox nie są zapewne jedynymi na rynku, miałem okazję sprawdzić je w praktyce lub uzyskać informację o ich działaniu od znajomych osób.

Zapraszam do zgłaszania alternatywnych rozwiązań i oczywiście zachęcam do wypróbowania Mentorbox czy Blinkist w wersjach darmowych przez kilka dni (w tym poście linki do Blinkist zawierają mój id z programu afiliacyjnego).