Czynnik ludzki stale aktualny

54

Po raz pierwszy czytałem Czynnik ludzki 10 lat temu i postanowiłem sięgnąć do tej książki ponownie. Mimo upływających lat mam przekonanie, że wciąż wiele zasad, o których pisze DeMarco i Lister, jest aktualnych i każdy lider powinien je znać.

  1. Prawo Parkinsona to mit

Prawo Parkinsona mówi, że praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie.

Niemal każdy z nas słyszał pewnie o tym prawie i wielu z nas przyjmuje je za pewnik. Tymczasem jest to mit, który można odnosić to pracy administracyjnej, ale nie do pracy twórczej. Można powiedzieć, że Ilość pracy administracyjnej zwiększa się po to, żeby wypełnić dzień pracy. Jednak w przypadku osób wykonujących pracę twórczą to prawo nie ma zastosowania. Osobiście uważam, że wszędzie tam, gdzie motywacja jest na odpowiednim poziomie (zgodnie z tym, co podaje Pink), prawo to nie istnieje.

  1. Entropia i chaos

Entropia to miara stopnia nieuporządkowania układu, zanikania różnic w układzie. Im większa entropia, tym mniej energii możemy wygenerować. Z organizacjami jest podobnie. Po pewnym czasie organizacja staje się co prawda bardziej uporządkowana, ale też przez to zbyt jednolita i ociężała.

Co więcej, fakt dążenia organizacji do pewnej jednorodności sprawia, że dwie osoby z jednej firmy mają na ogół podobną wydajność. Oznacza to, że na przykład najbardziej wydajni programiści zbierają się w jednej firmie, a najmniej wydajni w drugiej. Przewidział to zjawisko Harlan Mills w 1981r.

Autorzy zwracają także uwagę na postrzeganie chaosu.

Jest coś w naturze ludzkiej, co robi z nas nieprzejednanych wrogów chaosu. Gdy tylko natrafimy na chaos, podwijamy rękawy i bierzemy się do pracy, żeby go zastąpić porządkiem. Porządek wprowadzony przez człowieka panuje wszędzie… w domu, ogrodzie, uczesaniu. Nie oznacza to wcale, że będziemy bezgranicznie szczęśliwi, jeżeli nie będzie już chaosu. Przeciwnie – będziemy bezgranicznie znudzeni. Resztki chaosu pozostałe w nowoczesnym społeczeństwie są cennym dobrem.

Myślę, że o chaosie będzie jeszcze okazja na blogu napisać, na dziś krótko w nawiązaniu do bycia liderem – nie zakładajmy, że wszystko wokół nas musimy koniecznie uporządkować i jest to naszym głównym zadaniem. Chaos jest nam potrzebny.

  1. Inwersja i analogia

Każdy z nas zetknął się pewnie z sytuacją, gdy zabrakło mu pomysłu na rozwiązanie jakiegoś problemu. Autorzy książki podają możliwe sposoby na wybrnięcie z takiej sytuacji.

Inwersja – jeśli przy rozwiązywaniu jakiegoś problemu utknąłeś w martwym punkcie, to zamiast zastanawiać się jak osiągnąć cel, pomyśl jak doprowadzić do czegoś przeciwnego (pomysł zaczerpnięty z książki „Myślenie równoległe” Edwarda deBono).

Analogia – znajdź podobny problem (np. w przyrodzie) i sprawdź jego rozwiązanie. Następnie postaraj się dostosować je do własnego przypadku.

 

Na koniec jeszcze kilka złotych myśli do rozważenia.

Ludzie pod presją czasu nie pracują lepiej, a jedynie szybciej.

Jakość jest za darmo, ale tylko dla tych, którzy są gotowi drogo za nią zapłacić.

Jest milion sposobów na to, żeby stracić dzień pracy, ale nie ma ani jednego na odzyskanie go.

 

Dziś wybrałem dla Was tylko niewielką część „Czynnika ludzkiego” i jeśli nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po tę lekturę, to naprawdę gorąco Was do tego zachęcam – zwłaszcza, że nie napisałem nic o policji meblowej czy zespole testerów siejącym postrach wśród wszystkich programistów…

Jestem przekonany, że znajdziecie tam sporo uniwersalnych reguł, którymi warto kierować się w swojej codziennej pracy.

 

Komentarze
This site is using the Seo Wizard plugin created by http://seo.uk.net/