Pomodoro, czyli zadania o smaku pomidora

49

Pomodoro to jedna z najprostszych technik zarządzania swoim czasem. Nazwa pochodzi od przyrządu odmierzającego czas (spotykanego często w kuchni – minutnik w kształcie pomidora).

Technika ta służy poprawie efektywności wykonywania zadań (skupia się przede wszystkim na efektywnym realizowaniu wcześniej zaplanowanych zadań) – nie jest to kompletne rozwiązanie do zarządzania zadaniami w czasie, raczej jest to uzupełnienie dla technik typu GTD, Personal Kanban, Matryca Zarządzania Czasem Covey’a itp.

Pomodoro pozwala na poprawianie efektywności wykonywania zadań

Autorem techniki jest Włoch i stąd włoska nazwa pomidora. Prosta nazwa podkreśla proste i jasne zasady stosowane w tej technice. Można ją stosować w zasadzie od zaraz – wystarczy dostosować się do kilku reguł podanych poniżej.

  • Wybrać zadanie do wykonania – można stosować zasady zalecane przez autora Pomodoro (lista zadań do wykonania, posortowanie jej wg ważności). Można też stosować inne / własne techniki. Istotne jest, aby zadanie mieściło się w granicach wielkości Pomodoro.
  • Ustawić czasomierz na 25 minut – czyli tyle, ile trwa jedno Pomodoro. Przez ten czas w maksymalnie pełnym skupieniu będzie realizowane zadanie lub jego część (jeśli nie zdążymy zrealizować całego zadania).
  • Pracować nad zadaniem przez całe Pomodoro. Nie przerywaj sobie, ale też nie pozwól, by Ci przerywano. Czasomierz wskazuje Ci, ile jeszcze czasu pozostało.
  • Oznaczyć zadanie jako wykonane. Po upływie 25 minut oznacz zadanie jako wykonane. Niezależnie od tego, czy zostało zrealizowane już w całości, czy coś jeszcze pozostało do zrobienia.
  • Zrobić sobie 5 minut przerwy – po każdym Pomodoro masz 5 minut przerwy – nie rozmawiaj wówczas o zadaniach, nie czytaj maili itp. Odpocznij – przejdź się po biurze itp. Pamiętaj, że masz tylko 5 minut. Po przerwie zaczynasz kolejne Pomodoro – zgodnie z listą zadań – albo kończysz poprzednie zadanie, albo zaczynasz nowe.
  • Zrobić sobie dłuższą przerwę po czwartym Pomodoro – 15 do 30 minut obowiązkowej przerwy. To powinno wystarczyć na zaparzenie herbaty czy przygotowanie kawy. To także czas, kiedy możesz sprawdzać pocztę itp. Nie powinny to być zadania wymagające Twojego maksymalnego skupienia i uwagi – jeśli zatem czytanie poczty jest takim zadaniem, to powinno ono być na liście zadań do zrobienia, nie zadaniem na przerwę.

Do opisanej powyżej techniki mamy jeszcze takie zasady:

  • Pomodoro jest niepodzielne – każde Pomodoro trwa 25 minut.
  • Zadanie nie powinno wymagać więcej niż siedem Pomodoro. Jeśli tak jest, podziel jej na mniejsze.
  • Zadanie powinno zajmować co najmniej jedno Pomodoro. Jeśli tak nie jest, zbierz mniejsze zadania do jednego Pomodoro.
  • Każde kolejne Pomodoro pójdzie Ci lepiej:)

 

Czasomierze
Do odmierzania czasu można zastosować cokolwiek – kupić sobie stylowy odmierzacz w kształcie pomidora, zainstalować aplikacją na smartfona lub uruchomić czasomierz w przeglądarce. Kilka przykładów poniżej:

To chyba tyle, czas na moje 5 minut przerwy;)

 Drogi Czytelniku – jeśli dotarłeś do tego miejsca i zainteresował Cię ten tekst, to zachęcam do udostępniania go swoim znajomym. Możesz użyć poniższych ikon albo przesłać ten link. Dziękuję:)

Komentarze
This site is using the Seo Wizard plugin created by http://seo.uk.net/